טיפול בדיכאון

בכדי להבין טיפול בדיכאון יש להבין ראשית מה זה דיכאון. המילה הזו כל כך שחוקה ומשומשת בחיי היומיום ומשתמשים בה גם לתיאור מצבים שאינם בהכרח דיכאון  קליני. דיכאון זהו מצב נפשי בו המערכת הנפשית-רגשית לא מתפקדת באופן אופטימאלי ומשפיעה על האינדיבידואל בכללותו. ה DSM, שזהו קטלוג מחלות הנפש, מזהה ומחלק את הדיכאון לקטגוריות שונות. המשותף לסוגי הדיכאון השונים הוא ירידה משמעותית במצב הרוח (התחושה היא שעושים דברים ללא חשק והנאה), יחד עם מחשבות שליליות על העצמי (אני אפס, אני לעולם לא אצא מזה) ועל העולם (מי רוצה לחיות בעולם כזה).

האם טיפול בדיכאון מסוכן?

דיכאון הינו מסוכן כאשר מלווה בחוסר תפקוד (הישארות במיטה רוב שעות היום) ובמחשבות אובדניות. לכן השלב הראשון בטיפול בדיכאון הוא לאבחן ולהכריע האם המטופל סובל מדיכאון קליני ומאוים ע"י מחשבות אובדניות ומה רמת הסבל והיכולת של האינדבדואל לסבול את הסבל. יש מטופלים אשר "עומדים" בדיכאון ויכולים להתחיל טיפול פסיכולוגי ללא תרופות. יש מטופלים אשר רמת הסבל כל כך גדולה ואין להם את היכולת לשרוד את הכאב הנפשי. במצבים כמו אלו מומלץ לשלב טיפול תרופתי.

אולי יעניין אותך לקרוא את המאמר שלי – אני בדיכאון מה לעשות?

 
הטיפול קצר המועד (CBT) מטפל בסימפטומים של הדיכאון ועושה זאת ביעילות. לפני שנפנה להצעות טיפול בדיכאון נגדיר את הקשיים ההתנהגותיים שמייצר הדיכאון כמו: אי יציאה מהמיטה, אי יכולת לישון באופן סדיר, ואי תפקוד כללי. נעבוד עם כל קושי לאט בקצב של המטופל על מנת להתחיל להניע את המערכת. ההנחה היא שטיפול קוגניטיבי התנהגותי מייצר את השינוי מכח הפעולה. במקביל נטפל במחשבות הטורדניות אשר בדרך כלל תוקפות את המטופל עצמו:" איך זה קרה לי" "אני אפס", "לעולם לא אצא מזה" וכו. למטופלים השוהים במצב דיכאוני העולם נראה בצבעים קודרים ושחורים, תפל. אין חשק לכלום, וכל פעולה נתפסת כמאמץ אדיר ומיותר: בשביל מה לקום בבוקר, בשביל מה לשתות קפה בשביל מה עובדים, בשביל מה לחיות. מתעוררת תחושה של חוסר משמעות. כאשר התפקוד הכללי משתפר ורמת הדיכאון ירדה מעט נכניס לטיפול אלמנטים מהטיפול הדינמי. הטיפול הדינמי הינו במטפורה מזון לנפש. הנפש המדולדלת מכוחותיה צמאה ורעבה להתחזקות וגיבוש. בטיפול הדינמי בדיכאון הדגש הוא להראות למטופל את כוחותיו ויכולותיו האמתיים, ההבנה והתובנה על עצמך שנובעים מהעבודה הטיפולית המשותפת  מחזקים את הכוחות, הכוח של התובנה העצמית מחייה את הנפש. לפעמים אנחנו מסתתרים מאחורי כסות של "אני חזק" "אני לעולם לא נשבר" אך הכסות הזו בדיכאון קורסת.

טיפול בדיכאון בין היתר נלמד לקבל את החולשות ולהכיר בהן מבלי לברוח לכסות רופפת. הקבלה של העצמי גם על חולשותיו מהווה צעד ראשון בדרך להחלמה מהדיכאון. חלק מהמטופלים הסובלים מדיכאון מחזיקים בתפיסה כי הם מושלמים או כי הם שואפים להיות מושלמים בכל או ברב תחומי החיים, האם זה אפשרי? מה זה מושלם? המחיר הנפשי שמשלמים על הרצון להיות מושלם הינו כבד מאוד, שכן לעולם לא מצליחים!

בטיפול בדיכאון יתאפשר לך מרחב חשיבה וחופש לבחור ולהיות מי שאת או אתה רוצים ומסוגלים להיות  לפרטים לגבי טיפול פסיכולוגי התקשרו לנירית שגיא 054-6350687 או צרו קשר דרך האתר.

 

 • צור קשר

  לפרטים נוספים אל תהססו


  לחייג: 054-6350687


  או השאירו פרטים ואצור קשר

  שם:

  טלפון:

  מייל:

  • נירית יקרה. את עם החום והעוצמה וזו הגדולה שלך, בזכותך זכיתי בהורים שלי ובמשפחתי מחדש תודה א.נ