זוגיות

בשחר התרבות שלנו אמר אריסטו כי בני האדם הן חיות חברתיות. למה הוא התכוון? היום עם התפתחות המדע אנו מבינים זאת לעומק יותר. אנו נולדים עם מח המחייב אינטראקציה אנושית וחברתית על מנת להשלים את התפתחותו. תינוקות אשר אינם מקבלים יחס אנושי-רגשי ינזקו בצורה אנושה. את רוב חיינו אנו מעבירים בחברת אנשים אחרים: בבית עם המשפחה, עם חברים בעבודה, עם אנשים אמיתיים או וירטואליים, בטלוויזיה בקולנוע  או ברשתות החברתיות, וגם עם האנשים החיים בתוך זכרונותינו –  אנשים הם חלק בלתי נפרד מחיינו. בגלל שאנו חיים במחיצתם של אחרים איכות היחסים שלנו עימם מכרעת לאיכות חיינו.

הטיפול הפסיכולוגי מתעניין באדם ובקשרים שהוא יוצר עם סביבתו. ובטיפול אנו מחוייבים להבין את עצמינו טוב יותר ולהבין את האחר טוב יותר ובכך לייצר קשרים איכותיים יותר. כל יום אני מגלה כמה קשה לנו להשלים עם המגבלות שלנו ועם היכולת הלא מאוד גדולה שלנו לשלוט בחיינו או בחייהם של אחרים.

תחושת השייכות והיציבות ממוקמת במקום מאוד גבוה ברשימה של הצרכים הפסיכולוגיים האנושיים לכן רובינו מתחתנים, קונים דירה, מביאים ילדים ובונים משפחה. זה נותן לנו תחושה של בית, של שייכות, של יציבות וביטחון. אנו מחפשים המשכיות ומעגנים יציבות.

מצד שני, ישנו צורך, שהינו גם מאוד גבוה ברשימת הצרכים שלנו, והוא הכמיהה אל השחרור מהמגבלות שאותו ביטחון עצמו מטיל. הצורך בתחושת ההרפתקה והצימאון לחידוש.  איזה קונפליקט בלתי אפשרי – מצד אחד המשיכה לבית לביטחון ויציבות מצד שני המשיכה לחוסר גבולות, חידושים והרפתקאות.

התשוקה המינית פורחת בסביבה שבה אין וודאות. בסביבה בה יש חוסר ביטחון ואי ידיעה והמיניות גוועת היכן שיש ביטחון ויציבות. לכן, בזוגיות ארוכת שנים יש הרבה קשיים לשמר את המיניות והתשוקה. ככל שעוברהזמן הזוגיות יציבה יותר ונתפסת כבטוחה יותר ומכאן שזו אינה סביבה המייצרת תשוקה ומיניות.

אותו הקונפליקט קיים גם בבחירת בן או בת הזוג שלנו בתחילת החיים הזוגיים.  מצד אחד אנחנו רוצים לשמר את תחושת החופש והפוטנציאל הגלום בה: אולי הבא בתור הוא יהיה האביר על הסוס הלבן?, אולי הבא בתור הוא האחד בשבילי?, אולי הבאה בתור היא אהבת חיי הייחודית? המשך החיפוש הוא החופש, הוא האפשרות לחידושים והרפתקאות.

מצד שני אנחנו זקוקים נואשות להיות תלויים במישהו שלעולם לא ילך, ויאהב אותנו לעד, שביחד נייצר סביבה בטוחה בה נוכל לחיות ולהגשים את עצמינו, לא נחוש לבד יותר ולא נחווה יותר את תחושת החרדה הקיומית של הלבד.

אז איך פותרים את זה?  התהליך הינו הבנת הצורך העמוק יותר שלך ולמה.  הבנה זו תאפשר בחירה יותר נכונה ומדוייקת עבורך.

  • צור קשר

   לפרטים צרו קשר:
   נירית: 054-6350687
   כתובת: קרויס 12, רמת אביב
   או השאירו פרטים ואצור קשר

   שם:

   טלפון:

   מייל:

   • רק רצינו להגיד לך תודה רבה! על ההקשבה, הנתינה והרוגע שהשרית בכל מהלך הטיפול. תודה על הכלים והכח להמשיך.. משפחת ב'